O nas

Drukuj

Początki Stowarzyszenia Ostrowianie Dzieciom Specjalnej Troski sięgają czerwca 1990 roku. Wówczas to grupa ostrowskich społeczników, w gronie których znaleźli się: Paweł Rajski, ks. Maciej Wyzujak, Andrzej Leraczyk i nieżyjący już dziś Wojciech Burkietowicz, podjęła się organizacji pierwszego festynu na rzecz dzieci poszkodowanych przez los. Warto zaznaczyć, że ta szczytna inicjatywa pomagania dzieciom specjalnej troski narodziła się w Ostrowie na długo przed Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Wielka historia stowarzyszenia zaczyna się 17 czerwca 1990 roku, kiedy to Stadion Miejski zapełnił się 14 tysiącami osób. Głównym punktem tamtej imprezy był mecz piłki nożnej Księża – Nauczyciele. Tak było jeszcze kilka razy, bowiem podobnych festynów odbyło się dziewięć. Atrakcji nigdy nie brakowało. Były więc m. in. psie zaprzęgi, turnieje rycerskie, koncerty artystów (Kazimierz Grześkowiak, 2 + 1, Andrzej Rosiewicz, Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego, najlepszej w Polsce Młodzieżowej Orkiestry Dętej ZST pod dyr. Zbigniewa Piekarskiego), pokazy antyterrorystyczne, kaskaderskie, cyrkowe, start największego balonu, latające śmigłowce i pojazdy zabytkowe. Na murawie rywalizowali oprócz księży i nauczycieli także policjanci, samorządowcy, a nawet reprezentantki Polski w piłce nożnej oraz Orły Górskiego. Organizatorzy potrafili ściągnąć tak ciekawych patronów, jak profesor Zbigniewa Religę, Hannę Suchocką, Władysława  Komara, Zdzisława Krzyszkowiaka, Kazimierz Grześkowiak czy najlepszy w tamtych  czasach sędzia piłkarski na świecie Sandor Puhl (z Węgier). A wszytko po to, aby zgromadzić środki na pomoc dla chorych dzieci.

Od roku 1993 – z inicjatywy wiceprezesa Andrzeja Leraczyka - ,,Ostrowianie'' dodatkowo podjęli się organizacji gwiazdkowych festynów na Rynku. Pierwsze rodzinne spotkanie przy choince pod nazwą Gwiazdka na Rynku „Zapal światło ponad nami” odbyła się w strugach deszczu, a jej programie znalazły się wizyta gwiazdora, zapalenie świateł na choince, widowisko ,,Łobuziaki  z naszej paki'', koncert  zespołów dziecięcych z MDK. Nie zabrakło  losowania nagród loterii fantowej, ciepłych napoi i wojskowej grochówki.

Każda kolejna Gwiazdka na Rynku dostarczała ostrowianom mnóstwo wrażeń artystycznych. Na ostrowskim Rynku występowały gwiazdy estrady z najwyższej półki, m.in. Majka Jeżowska, BratHanki, Elektryczne Gitary i Kuba Sienkiewicz, KOMBII, Turnioki, Sisters, Myslovitz, DeMono, Patrycja Markowska, Małgorzata Ostrowska, Feel, Afromental, Dżem, Urszula, Kurtyna Siemiradzkiego, Tercet czyli Kwartet.

Każdy festyn przynosił i przynosi dalej wpływy przekraczające 100 tysięcy złotych. Jest okazją do wspólnej radości z nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. I tak nieprzerwanie już od ponad 20 lat.

Warto odnotować, że przez pewien czas w okresie karnawału stowarzyszenie organizowało Bale Przyjaciół Dzieci. Odbyło się ich dziesięć. Podczas każdego w sposób uroczysty przekazywano podziękowania sponsorom i darczyńcom statuetka „Dar Serca”, bez których pomoc dzieciom chorym nie byłaby możliwa. Na ostrowskich balach występowali m.in. Rudi Schubert, Michał Milowicz, Wojciech Korda, Piotr Gąsowski,  Hanna Śleszyńska, Robert Rozmus, Wojciech Kaleta, Adrianna Biedrzyńska, Orkiestra Zbigniewa Górnego, Robert Janowski i Wojciech Korda. Ozdobą wszystkich bali były posiadaczki tytułów Miss i Wicemiss Polonia.
Zbierane przez stowarzyszenie pieniądze przekazywane są na leczenie małych pacjentów, a także na zakup sprzętu medycznego dla oddziałów dziecięcych ostrowskiego szpitala.

- Czujemy się nadal potrzebni, bo każdego roku wpływa do nas 100 wniosków o pomoc dla dzieci pokrzywdzonych przez los. Każdy przypadek, kiedy możemy pomóc dziecku w powrocie do normalnego życia jest dla nas wielką radością,  a jednocześnie powodem, dla którego nawet w chwili zwątpienia nie rezygnujemy z tego, co rozpoczęliśmy ponad 20 lat temu - mówi prezes stowarzyszenia Paweł Rajski.

Stowarzyszenia ma status organizacji pożytku publicznego. Podatnicy mogą odprowadzać na rzecz tej organizacji 1 procent swojego  podatku dochodowego. Decyzją zarządu, środki pozyskane z tytułu tych darowizn ,,wracają’’ do mieszkańców w postaci sprzętu rehabilitacyjnego, z którego korzystać mogą wszyscy mieszkańcy,  niezależnie od wieku.

Skład osobowy stowarzyszenia:

Paweł Rajski, ks. Maciej Wyzujak, Andrzej Leraczyk, Emilia Bogacka, Ewa Brajer, Tadeusz Brajer, Wojciech Burkietowicz junior, Maria Frąszczak, Urszula Hadaś, Cezary Janiszewski, Ewelina Krysiak, Mirosław Krysiak, Stanisław Kryjom, Paweł Maleszka, Bożena Mikołajczyk, Artur Nowakowski, Zbigniew Piekarski, Bożena Szczepaniak, Marek Szczepaniak, Józef Szeląg, Hieronim Szewczyk, Lech Topolan, Karol Walerowicz, Adam Wasiela, Zbigniew Wośko.

Obecny zarząd stowarzyszenia

  • prezes Paweł Rajski
  • wiceprezes Andrzej Leraczyk
  • sekretarz Zbigniew Wośko
  • skarbnik Emilia Bogacka
  • członek zarządu Adam Wasiela

 


siedzą od lewej:
Zbigniew Wośko, Mirosław Krysiak, Maria Frąszczak, Elwira Krysiak, Emilia Bogacka, Paweł Rajski, Ewa Brajer, Andrzej Leraczyk, Bożena Szczepaniak, Urszula Hadaś

stoją od lewej:
Piotr Balicki, Karol Walerowicz, Adam Wasiela, Wojciech jr. Burkietowicz, ks. Maciej Wyzujak, Paweł Maleszka, Zbigniew Piekarski, Tadeusz Brajer, Hieronim Szewczyk, Stanisław Kryjom, Józef Szeląg, Artur Nowakowski.

 

Sensor

W dniu 15 grudnia 2014 r. oddział oddano do użytku po generalnym remoncie. W nowych, dobrze wyposażonych wnętrzach znajduje się 30 łóżek dla małych pacjentów.

- Remont zaczął się w ubiegłym roku, wtedy powstała I część administracyjno-techniczna. W tym roku był to remont generalny tzw. części łóżkowej, gabinetów zabiegowych, zaplecza dla pacjentów i rodziców. Całość została sfinansowana ze środków własnych szpitala, natomiast wyposażenie do pokoi zakupiło Stowarzyszenie Ostrowianie Dzieciom Specjalnej Troski – powiedział Dariusz Bierła Dyrektor Ostrowskiego Szpitala.

- Dzisiejsza uroczystość to konsekwencja naszej filozofii realizowanej od poprzedniej kadencji, którą rozpoczęła budowa poradni specjalistycznych i nowoczesnej kardiologii. Pojawienie się łącznika pomiędzy szpitalem a kardiologią przyśpieszyło wybór pediatrii do modernizacji. Zadbaliśmy o to, aby oddział został zarówno dobrze wyposażony, przystosowany do specyfiki leczenia, ale także był przyjazny poprzez kolorystykę i detale dekoracyjne. Optycznie nieco się pomniejszył, ale za to wzrósł standard usług pozamedycznych poprzez rozwiązania w pokojach i nowe węzły sanitarne – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski, który podczas oficjalnego oddania do użytku wystąpił także jako prezes Stowarzyszenia ODST przekazując formalnie sprzęt o wartości ponad 90 tys. zł. tj. łóżeczka, łóżka i sprzęt przyłóżkowy. Od 2003 r. ODST przekazało na oddział sprzęt o wartości ponad 300 tys., a pierwszym urządzeniem sfinansowanym z tego źródła był pulsoksymetr.

 

 

 

Odsłony: 4530