Oświadczenie

Drukuj

Ze zdziwieniem przyjęliśmy tekst, który ukazał się na portalu ostrow24.tv. Artykuł wyraża subiektywną ocenę działalności charytatywnej Stowarzyszenia Ostrowianie Dzieciom Specjalnej Troski, a konkretnie organizacji 21. Gwiazdki na Rynku. Sugerowanie, że przeznaczenie na organizację imprezy 80 tysięcy złotych z pozyskanej sumy 146.514,41 zł oznacza żerowanie na chorych dzieciach, jest brakiem zrozumienia i nadużyciem dziennikarskim. Takie działanie wywołuje nasz niesmak i oburzenie.

Od lat organizujemy największą imprezę integracyjną w południowej Wielkopolsce. Dla wielu tysięcy ludzi przygotowujemy ofertę artystyczną, która jest jednym z magnesów przyciągających mieszkańców Ostrowa i okolic na Rynek. To – co zrozumiałe – generuje określone koszty (m.in. występ gwiazdy, nagłośnienie, oświetlenie, ogrzewanie sceny, pokaz sztucznych ogni, ubezpieczenie, ochrona). Podkreślamy, że zawsze zabiegamy o uzyskanie jak najniższej ceny. Jednak nie dla wszystkich słowo „charytatywność” oznacza mniejsze honorarium czy rabaty finansowe. Należy jednak pamiętać, że aby pomóc chorym dzieciom, trzeba najpierw ponieść określone koszty.

Życzymy każdemu organizatorowi imprez dobroczynnych, aby pomimo wydatków zyskał jednorazowo 64 000,00 zł i mógł przeznaczyć je w całości na pomoc.

Pragniemy zaznaczyć, że tylko w latach 2004-2013, gdy Stowarzyszenie działa jako organizacja pożytku publicznego, z naszej działalności (Gwiazdka na Rynku, odpis 1%, dowolne wpłaty sponsorów) zebraliśmy 1.283.933 zł, z czego  1.037.000 zł przeznaczyliśmy za zakup sprzętu medycznego (dla Oddziałów: Chirurgii Dziecięcej, Pediatrii, Neonatologii, Rehabilitacji dla Dzieci czy Zakładu Rehabilitacji Leczniczej). Pozostałą część przeznaczyliśmy na indywidualną pomoc medyczną dla naszych podopiecznych. 

To dzięki naszemu sprzętowi zakupionemu dla Oddziału Chirurgii Dziecięcej leczenie dziecka poparzonego w Jankowie Przygodzkim zakończyło się sukcesem. Podobne przykłady można mnożyć.

Gwiazdka na Rynku „Zapal światło ponad nami” to również budowanie świątecznej tradycji w regionie, swoistej marki, która wielu ludzi zachęca do dobroczynności. Potwierdzeniem jest przekazywanie przez wiele tysięcy osób 1% podatku. Dzięki temu pozyskujemy średnio 90 000,00 zł rocznie. Jest to wymierny owoc naszej Gwiazdki na Rynku. Uważamy, że organizacja tej imprezy – nawet z określonymi kosztami – otwiera serca mieszkańców naszego regionu. Nie możemy się zgodzić, kiedy ten dorobek setek ludzi – wolontariuszy, sponsorów i darczyńców – próbuje się zniszczyć, oczerniając ludzi i marnotrawiąc ideę. Uznajemy krytykę, jeśli jest konstruktywna, ale nie zgodzimy się na bezpodstawne niszczenie idei, która przetrwała próbę czasu.  Z szacunku dla licznego grona wspierających nas osób nie możemy pozwolić na ukazywanie zakłamanego obrazu działalności naszego Stowarzyszenia. 

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego i działamy zgodnie z obowiązującym prawem. Pragniemy oświadczyć, że bez względu na próby dewaluowania działalności Stowarzyszenia nasza idea pomocy dzieciom będzie kontynuowana.

 

Zarząd Stowarzyszenia:

Paweł Rajski, Andrzej Leraczyk, Emilia Bogacka, Adam Wasiela, Zbigniew Wośko oraz ks. Maciej Wyzujak (współzałożyciel)

Odsłony: 2241