Order uśmiechu za pomoc dzieciom

Drukuj

Prezes Stowarzyszenia Ostrowianie Dzieciom Specjalnej Troski Paweł Rajski zostanie Kawalerem Orderu Uśmiechu jedynego odznaczenia nadawanego na wniosek dzieci. W tym przypadku wnioskodawcą orderu byli uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowie.

 

O przyznaniu orderu zadecydowała kapituła, która do wyróżnienia wybrała 5 osób z całej Polski. Jak mówi odznaczony medal to nagroda za ponad 20 lat pracy na rzecz dzieci.

Przez te lata pozyskaliśmy duże fundusze na pomoc indywidualną i na zakup sprzętu medycznego na oddziały dziecięce – mówi Paweł Rajski. – Chociaż nie brakuje mi obowiązków to jednak robię to nadal, bo jest to moja pasja. Pracuję nie oczekując w zamian odznaczeń czy zaszczytów, dlatego tym bardziej jestem zaskoczony tak wielkim wyróżnieniem. Zostałem Kawalerem Orderu Uśmiechu i to w znakomitym towarzystwie. A wyjątkowym wyróżnieniem jest to, że nominowali mnie do tytułu uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Specjalnych, ludzie wyjątkowego serca – powiedział P. Rajski.

Stowarzyszenie dzięki środkom otrzymanym od sponsorów, z 1. proc. podatków oraz z akcji charytatywnych finansuje m.in. sprzęt w ostrowskim szpitalu. Na ten cel przekazało pok. milion złotych. Z tych funduszy wyremontowany został Zakład Rehabilitacji, a ostatnim akcentem inwestycyjnym było oddanie w tym roku nowoczesnej pracowni wodolecznictwa. Stowarzyszenie kupi także łóżeczka dla Oddziału Pediatrii, na którym kończy się kompleksowy remont. W ubiegłym roku otrzymało od niemieckiego potentata w produkcji żywności firmy Wersing 100 tys. Euro, które przeznaczono na sprzęt dla oddziałów, na których leczone są dzieci. Na współpracy ze Stowarzyszeniem skorzystały także inne jednostki powiatowe. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna otrzymały nowy Biofedbeck, a wspomniany już Zespół Szkół Specjalnych tzw. salę doświadczeń świata.

Razem z Pawłem Rajskim Order Uśmiechu otrzymali: Jerzy Stuhr - aktor i reżyser z Krakowa, Janusz Czyż - harcerz ze Szczecina, Ewa Piotrowska - dyr. Teatru Baj z Warszawy oraz Dorota Zawadzka, pedagog, psycholog rozwojowy z Warszawy. Wręczenie orderu planowane jest w Zespole Szkół Specjalnych w Ostrowie. Dokładny termin nie został jeszcze ustalony. To dopiero drugi Order Uśmiechu w Powiecie Ostrowskim. Wcześniej, wiele lat temu otrzymał go tylko nieżyjący już Marian Trachimowicz z Ostrowa.

Odsłony: 2367